„This is Poland” – z dziejów polskiej propagandy wojennej

Często mówi się, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Robili to nie tylko z bronią, ale również z… kamerą w ręku. Przykładem może być nakręcony w 1940, a zaprezentowany publiczności w 1941 roku film propagandowy „This is Poland” („To jest Polska”).

Eugeniusz Cękalski, 1933 r. (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-K-12154) Przy polskim rządzie londyńskim działało Biuro Filmowe Ministerstwa Informacji i Dokumentacji, które realizowało m.in. montażowe filmy propagandowe wyświetlane w kinach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z bardziej znanych jest wyprodukowany w 1940 roku dokument This is Poland. Składa się on z dwóch części: pierwsza ukazuje przedwojenną Rzeczpospolitą jako piękny i prężnie rozwijający się kraj o tysiącletniej tradycji. Pierwsze ujęcia pokazują zabytki Warszawy i Krakowa, a lektor przypomina polskie zwycięstwa nad Turkami czy Tatarami. Są też góralskie tańce na tle Tatr, efektownie prezentująca się kawaleria czy też port w Gdyni jako symbol uprzemysłowienia.

Druga część filmu przedstawia niemiecką inwazję na Polskę, bohaterską obronę Westerplatte (które walczyło rzekomo 3 (!) tygodnie) i Warszawy. Na koniec mowa jest o polskich wojskach, marynarce wojennej i piechocie, która ramię w ramię z Brytyjczykami walczy na różnych frontach z III Rzeszą.

Twórcą przyjętego z uznaniem przez krytykę obrazu był Eugeniusz Cękalski, znany przedwojenny dokumentalista i teoretyk filmowy, jeden z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Filmów Artystycznych Start oraz Spółdzielni Autorów Filmowych. Do jego najbardziej znanych dzieł należą Trzy Etiudy Chopina (nagrodzony w Wenecji w 1937 r.) oraz Strachy z roku 1938. W czasie wojny Cękalski kierował wspomnianym Biurem Filmowym Ministerstwa Informacji i Dokumentacji, a zrealizowany przezeń w 1941 roku inscenizowany dokument średniometrażowy pt. Biały Orzeł był rok później nominowany do Oscara. Po wojnie Cękalski wrócił do kraju i nakręcił kilka propagandowych filmów socrealistycznych (np. Jasne łany).

This is Poland

http://www.youtube.com/watch?v=cgLT77rn91Q&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=2G-rH9jQFVs&feature=player_embedded

 Zobacz też

2011-09-24 15:04 Roman Sidorski

Roman Sidorski:

Były redaktor naczelny (styczeń-lipiec 2008), a obecnie kierownik działu naukowego „Histmag.org”. Magister historii, absolwent Instytutu Historii UAM w Poznaniu, autor pracy magisterskiej „Kozaczyzna ukrainna w systemie prawnoustrojowym Rzeczpospolitej 1569–1638”. Obecnie doktorant w tym samym instytucie. Interesuje się źródłoznawstwem, historią Polski nowożytnej, ale także np. astrofizyką i fotografią.

[ więcej o autorze ]

http://histmag.org/?id=5910

Speak Your Mind

*