Mitt Romney z wizytą w Polsce

Od spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w Gdańsku prawdopodobny kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Mitt Romney rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Rozmowa trwała niespełna godzinę. Amerykański polityk spotkał się również z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

To właśnie były przywódca Solidarności zaprosił prawdopodobnego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA do złożenia wizyty w naszym kraju. Zarówno Tusk, jak i Wałęsa podkreślają, że będą chcieli poznać poglądy Romneya na Europę i Polskę.

Lech Wałęsa jest zadowolony Romneyem. Były prezydent powiedział, że jest “bardzo zadowolony” z rozmowy z amerykańskim politykiem, gdyż – jak ocenił – mógł się zorientować, w którą stronę pójdzie Ameryka, jeśli wygra on wybory. Jak przyznał, Romney w bezpośredniej rozmowie był “bardzo kontaktowy” i widać było, że “biją od niego wartości”. – Trzyma się zasad (…) żona, piątka dzieci, a więc jesteśmy w pobliżu mojej rodziny. To wszystko mówi o tym, że jesteśmy bardzo podobni – mówił Wałęsa.

Były prezydent pytany, czy oficjalnie poprze kandydaturę Romneya w jesiennych wyborach prezydenckich w USA odparł, że postawi na człowieka, który “będzie bliżej wartości”. – Mogę sympatyzować, prawdopodobnie będę, dlatego że z tego, co się dowiedziałem z tej rozmowy bardzo mi odpowiada, ale jeszcze to za mało. Trzeba jeszcze parę rzeczy zobaczyć, jak będzie je rozwiązywał – powiedział o Romneyu Wałęsa.

Z Tuskiem o sytuacji gospodarczej w Europie i USA

Rozmowa premiera Donalda Tuska z Mittem Romneyem dotyczyła m.in. sytuacji gospodarczej w Europie i USA oraz relacji Europy z Ukrainą i Rosją – poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

Romney na Westerplatte

Romney odwiedził też Westerplatte, gdzie – w towarzystwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Pawła Machcewicza – złożył wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Następnie amerykański polityk wrócił do centrum Gdańska i złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Jutro przed południem w Belwederze Romneya przyjmie prezydent Bronisław Komorowski. Prawdopodobny kandydat republikanów na urząd prezydenta USA spotka się też z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

W stolicy Romney będzie miał też wystąpienie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego pt. “Stany Zjednoczone – Polska: Relacje i Wartości Wolności”. Polityk złoży też kwiaty pod pomnikami Bohaterów Getta i Powstania Warszawskiego oraz pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wałęsa o Romneyu: bardzo mi odpowiada

Lech Wałęsa jest zadowolony ze spotkania z prawdopodobnym kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach na prezydenta USA Mittem Romneyem. – Romney bardzo mi odpowiada – powiedział były prezydent. Jak zaznaczył, jest wiele podobieństw między nim a Romneyem: “Trzyma się zasad (…) żona, piątka dzieci, a więc jesteśmy w pobliżu mojej rodziny. To wszystko mówi o tym, że jesteśmy bardzo podobni.”

Mitt Romney przebywa z dwudniową wizytą w Polsce, którą rozpoczął od niespełna godzinnej rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem w Gdańsku. Po niej spotkał się w Dworze Artusa z byłym przywódcą Solidarności Lechem Wałęsą, na zaproszenie którego przybył do Polski.

Wałęsa pytany, czy oficjalnie poprze kandydaturę Romneya w jesiennych wyborach prezydenckich w USA odparł, że postawi na człowieka, który “będzie bliżej wartości”. – Mogę sympatyzować, prawdopodobnie będę, dlatego że z tego, co się dowiedziałem z tej rozmowy bardzo mi odpowiada, ale jeszcze to za mało. Trzeba jeszcze parę rzeczy zobaczyć, jak będzie je rozwiązywał – powiedział o Romneyu Wałęsa.

Jak podkreślił, obaj z amerykańskim politykiem mają podobny sposób myślenia, by “poszukiwać rozwiązań przyszłości XXI wieku”, które powinny być “wyprowadzone z uzgodnionych wartości”. – To byłoby łatwiejsze i bardziej trafne – ocenił były prezydent. – Stawiam na człowieka, który będzie bliżej wartości i będzie poszukiwał uzgodnionych wartości. To, co mówi Kościół: wychowajmy i postawmy na ludzi sumienia. (…) Bo ten rozwój świata oparty tylko na wolnościach jest za drogi i nieszczelny – mówił Wałęsa.

Pytany przez dziennikarzy, czy rozmawiał z Romneyem o zniesieniu wiz dla Polaków podróżujących do USA oraz o budowie tarczy antyrakietowej w Polsce powiedział: “Nie, to były za niskie tematy”.

Romney udał się też na Westerplatte, gdzie złożył wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Następnie amerykański polityk złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wieczorem odleci do Warszawy.

We wtorek przed południem w Belwederze Romneya przyjmie prezydent Bronisław Komorowski. Prawdopodobny kandydat republikanów na urząd prezydenta USA spotka się też rano z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

W stolicy planowane jest wystąpienie Romneya w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego pt. “Stany Zjednoczone – Polska: Relacje i Wartości Wolności”. Polityk złoży też kwiaty pod pomnikami Bohaterów Getta i Powstania Warszawskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W trakcie kilkudniowej podróży zagranicznej Mitt Romney odwiedził, poza Polską, Wielką Brytanię i Izrael.

Videos:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,12222375,Romney_w_Gdansku__wita_go_Tusk__Walesa__tlumy_Polakow.html

Speak Your Mind

*