Nagrano rozmowę Miedwiediewa i Obamy ws. tarczy antyrakietowej. “Przekażę Władimirowi”

Na spotkaniu z Dmitrijem Miedwiediewem Barack Obama poprosił rosyjskiego prezydenta, aby “dano mu czas” na decyzję ws. amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, przeciw któremu Rosja protestuje. Obaj nie wiedzieli, że rozmowa jest nagrywana – wideo opublikowały amerykańskie media.

W czasie poniedziałkowej rozmowy z Miedwiediewem podczas szczytu nuklearnego w Seulu Obama powiedział, że po tegorocznych wyborach, w których ubiega się o reelekcję, “będzie miał większą swobodę manewru” w sprawie tarczy. Wypowiedź podchwyciły w USA prawicowe media, sugerując, że prezydent jest gotów do bliżej nieokreślonych ustępstw wobec Rosji.

Obama: Po wyborach będę miał większą elastyczność

Zastępca doradcy Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes zapewnił jednak, że projekt tarczy antyrakietowej – którego elementy mają znaleźć się w Polsce – będzie realizowany. Agencje cytują dosłownie podsłuchaną wymianę zdań między obu przywódcami.

– Co do wszystkich tych zagadnień, ale zwłaszcza tarczy antyrakietowej, to może być rozwiązane, ale ważne jest, żeby on dał mi na to czas – powiedział Obama (z kontekstu wynika, że “on” to premier Władimir Putin).

– Tak, rozumiem. Rozumiem pana przesłanie co do czasu do namysłu… – odpowiedział Miedwiediew.

– To moje ostatnie wybory. Po wyborach będę miał większą elastyczność, swobodę ruchu – kontynuował prezydent USA.

– Rozumiem. Przekażę tę informację Władimirowi (Putinowi) – odparł Miedwiediew.

Republikanie chcą wyjaśnień

Republikanie w Kongresie zażądali wyjaśnień od Obamy. – Kongres jasno oświadczył administracji, że zablokuje wszelkie próby osłabienia amerykańskiej obrony przeciwrakietowej. Chcę niedwuznacznie oświadczyć, że ja i moi koledzy nie pozwolimy na żadne dążenia, by przehandlować amerykańską obronę przeciwrakietową na rzecz Rosji czy jakiegokolwiek innego kraju – podkreślił w pisemnym oświadczeniu republikański przewodniczący podkomisji ds. sił strategicznych w Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Mike Turner.

Ben Rhodes zapewnił, że USA “są oddane sprawie realizacji naszego systemu obrony przeciwrakietowej, który – jak wielokrotnie mówiliśmy – nie jest skierowany przeciw Rosji”. – Zważywszy jednak na długotrwałe rozbieżności między USA i Rosją w tej kwestii, potrzeba czasu i technicznej pracy, zanim będziemy mogli osiągnąć porozumienie. (…) Prezydent Obama i prezydent Miedwiediew uzgodnili zatem, że najlepiej polecić naszym ekspertom technicznym, by wykonali pracę zmierzającą do lepszego zrozumienia naszych stanowisk – dodał.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11425537,Nagrano_rozmowe_Miedwiediewa_i_Obamy_ws__tarczy_antyrakietowej_.html

Komorowski o wpadce Obamy i Miedwiediewa: nie znamy kontekstu

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział we wtorek, że nie znamy kontekstu nagranych wypowiedzi prezydentów USA i Rosji Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa o tarczy antyrakietowej. Zaznaczył też, że temat ten zostanie poruszony na najbliższym szczycie NATO.

Komorowski, który we wtorek uczestniczył w dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON, był na konferencji prasowej pytany o rozmowę, w której Obama poprosił rosyjskiego przywódcę, aby “dano mu czas” w sprawie tarczy antyrakietowej, przeciw której Rosja protestuje. Żaden z prezydentów nie wiedział, że wypowiedzi są nagrywane.

– Nie znamy całości, nie znamy kontekstu. To jest taki przeciek informacyjny – odpowiedział Komorowski. Ocenił też, że demokracja ma także “mniej przyjemne strony”, a jedną z nich jest podejmowanie decyzji pod kątem zbliżających się wyborów.

– My uwzględniamy tego rodzaju dodatkowe okoliczności i chcemy takiej rzetelnej rozmowy nt. przyszłości systemu antyrakietowego w Polsce – mówił prezydent.

Zapowiedział, że temat ten zostanie poruszony na zaplanowanym na maj szczycie NATO w Chicago. – Będziemy o tym rozmawiali, nie na podstawie podsłuchów, czy nie na podstawie przecieków, czy zasłyszanych tylko fragmentów rozmowy, ale na podstawie rzetelnych wypowiedzi i deklaracji wszystkich zainteresowanych stron, a szczególnie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – podkreślił prezydent.

Agencje cytowały dosłownie podsłuchaną wymianę zdań między prezydentami USA i Rosji, do której doszło w poniedziałek podczas szczytu nuklearnego w stolicy Korei Płd. Seulu. – Co do wszystkich tych zagadnień, ale zwłaszcza tarczy antyrakietowej, to może być rozwiązane, ale ważne jest, żeby on dał mi na to czas – powiedział Obama (z kontekstu wynika, że “on” to premier Władimir Putin).

– Tak, rozumiem. Rozumiem pana przesłanie co do czasu do namysłu – odpowiedział Miedwiediew. – To moje ostatnie wybory. Po wyborach będę miał większą elastyczność, swobodę ruchu (ang. flexibility) – kontynuował prezydent USA. – Rozumiem. Przekażę tę informację Władimirowi (Putinowi) – odparł Miedwiediew.

We wtorek Obama tłumaczył się z tej wypowiedzi, która wywołała poruszenie w Waszyngtonie. Podkreślał, że biorąc pod uwagę, iż rok 2012 to rok wyborów prezydenckich w USA i Rosji, nikogo nie powinno zaskakiwać, że porozumienie w sprawie tarczy nie może być zawarte szybko. Dodał, że chce spędzić resztę roku na technicznych negocjacjach z Rosją, które mogłyby utorować drogę do przyszłego porozumienia.

Zdaniem amerykańskiego przywódcy “wiąże się ono z wieloma skomplikowanymi kwestiami”. – Jeśli uda nam się doprowadzić do tego, że nasze ekipy techniczne utorują drogę, to można mieć nadzieję, że w 2013 roku, będziemy mieli podstawę, by osiągnąć znaczny postęp w tej i innych sprawach – powiedział.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/komorowski-o-wpadce-obamy-i-miedwiediewa-nie-znamy%2c1%2c5072709%2cwiadomosc.html

Sarah Palin – Obama pokazał plecy Polsce.

The Audacity of Obama’s Intentions Revealed

by Sarah Palin on Monday, 26 March 2012 at 21:24 ·

Ktokolwiek wybierze pominiecie znaczenia dzisiejszej rozmowy Obama – Miedwiediewpowinien mieć zarówno inteligencje jak i patriotyzm postawiona pod znakiem zapytania.

Niech ta wymiana będzie przestrogą dla wyborców:prezydent Obama będzie miał „większą elastyczność”, aby osłabić nas, jeśli ponownie zostanie wybrany w listopadzie. Złapano go mówiącego szczerze i szeptem do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa przed „MIC na żywo” dziś (i na pewno trzeba wierzyć, że nie wiedział o włączonych mikrofonach, bo na pewno nie jest aż tak zuchwały, by celowo nadawać swoje zamiary), zgłoszone przez ABC. Oto wymiana slow:

Prezydent Obama: W tych wszystkich kwestiach, szczególnie obrona antyrakietowa, to można to rozwiązać, ale ważne jest , aby dać mi przestrzeń.

– Prezydent Miedwiediew: Tak, rozumiem. Rozumiem, ze Twoja wiadomość o przestrzeni. To miejsce dla Ciebie …

– Prezydent Obama: To są moje ostatnie wybory. Potem będę miał większą elastyczność.

– Prezydent Miedwiediew: Rozumiem. Ja przekaże te informacje Władimirowi.

Przyjrzyjmy się zatem , co ta „elastyczność” może oznaczać. Wiemy, że Obama  wielokrotnie  w  żądaniach  wycofywał się w sferze obrony przeciwrakietowej. Zwrócił na to uwagę gubernator Alaski, kiedy zaproponowano zmniejszenie dla Alaski zdolności obronnych systemu rakiet. Wyjaśnił on wtedy, że zaproponowane wojskowe cięcia mogłyby zmniejszyć szansę Alaski do obrony. Naszej strategicznej lokalizacji i infrastruktury obronnej. Wiemy również, że w 2009 roku, jako część jego „reset” z Rosją, prezydent Obama odwrócił się od naszych wschodnich sojuszników europejskich, porzucając dawne obietnice dla tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Nie wiemy na pewno, co ta – ostatnio ujawniona „elastyczność” oznacza, ale dotychczasowe  działania, biorąc pod uwagę prezydenta Obame, upewniają mnie, że nie będzie działać z pozycji siły   dla Ameryki a tym bardziej dla naszych sojuszników. Rosja wygrywa z nami po raz kolejny. Teraz w  tym pośpiechu, za pośrednictwem nowego porozumienia START. Wielu z nas ma wątpliwości co do Obamy. Ameryka pozwoli to ratyfikować, a dopiero potem pozwolić Rosji położyć na tym łapy – nie ratifikujac ich wcale.

Tymczasem Korea Północna planuje kolejne dalekie uruchomienie tarczy, a Stany Zjednoczone i nasi sprzymierzeńcy są nadal narażone na zagrożenie rakietami balistycznymi. Nasz prezydent nie zrobił nic, aby złagodzić tę lukę, w rzeczywistości zrobił coś wręcz przeciwnego. On konsekwentnie lansuje stanowisko słabości i naiwnej ufności do Rosji i Putina. Rozważmy, czy jednostronne porozumienie START nie jest właśnie tego przykładem . Rozważmy teraz stan naszej obrony narodowej. Prezydenta, który szepcze do obcego mocarstwa, że potrzebuje jeszcze „większą elastyczność”, aby osłabić nas głębiej.

Tekst przetlumaczono i opublikowano za zgoda pani Sarah Palin .

Tłumaczenie Joe Chal & Mirosław Mrozewski

http://www.mediarp.pl/polityka/sarah-palin-obama-pokazal-plecy-polsce-17593%2c2703.html

 

 

Speak Your Mind

*