Nowa polsko-amerykanska organizacja – Polish American Police Association of New Jersey (PAPA-NJ)

Policjantów polskiego pochodzenia można spotkać w wielu miejscowościach New Jersey. Służą społeczności tego stanu od wielu lat, a od pół roku mają swoją organizację Polish American Police Association of New Jersey (PAPA-NJ). W najbliższy piątek organizują swój pierwszy doroczny bal.”W New Jersey jest nas bardzo wielu.

“W New Jersey jest nas bardzo wielu. Praktycznie gdziekolwiek się pójdzie, tam jest policjant polskiego pochodzenia” – mówi Robert Centkowski z wydziału policji w Elmwood Park, prezes PAPA-NJ, który urodził się w Stanach, ale nadal utrzymuje ścisłe kontakty z liczną rodziną w Słupsku. W Elmwood Park, NJ, gdzie pracuje detektyw Centkowski, jest trzech policjantów Polaków i kilku innych polskiego pochodzenia.

“Ta organizacja powinna była powstać już dawno temu. Od dawna działają w New Jersey stowarzyszenia zrzeszające policjantów z innych grup etnicznych, jak włoskiej czy irlandzkiej, a my nie mieliśmy swojej” – mówi detektyw Centkowski, który wcześniej należał do podobnego stowarzyszenia w Chicago, a przy tworzeniu PAPA-NJ korzystał z pomocy dwóch kolegów z wydziału policji w Elmwood Park oraz doświadczenia kolegów działających w Italian American Police Society oraz NYPD Pulaski Association.

Organizacja Polish American Police Association of New Jersey powstała w czerwcu 2012 r. i obecnie, po sześciu miesiącach działalności, liczy już około 90 członków z całego stanu.

To organizacja typu non-profit zrzeszająca funkcjonariuszy policji będących w czynnej służbie oraz tych na emeryturze. Do organizacji mogą również należeć (jako associate members) osoby cywilne polskiego pochodzenia lub mające związek z policją. Związek stawia sobie za cel promowanie dobrego imienia policjantów amerykańskich polskiego pochodzenia oraz udzielanie pomocy i wsparcia społeczności polsko-amerykańskiej w New Jersey poprzez działalność edukacyjną, społeczną i dobroczynną. “Jesteśmy dumni z naszego polskiego pochodzenia i dumni z tego, że służymy mieszkańcom tego stanu” – piszą założyciele na stronie internetowej stowarzyszenia: www.papaofnj.org.

W swojej krótkiej historii członkowie PAPA-NJ wzięli udział w ubiegłorocznej Paradzie Pułaskiego i w polskim dniu organizowanym przez władze powiatu Morris. Przed świętami Bożego Narodzenia organizowali zbiórkę zabawek dla Toys for Tots. W planach zaś policjanci polskiego pochodzenia mają m.in. zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla ubogich rodzin w Polsce. “Współpracujemy w tej kwestii z NYPD Pulaski Association oraz wydziałem policji w Polsce, który wybierze nam potrzebujące rodziny” – mówi Centkowski. Zbiórka planowana jest późną wiosną.

Organizacja PAPA-NJ założyła również fundusz stypendialny, na który datki można wpłacać przez stronę internetową organizacji. “Jak zbierzemy odpowiednią sumę, to chcielibyśmy ją przeznaczyć na stypendium dla studenta/studentki polskiego pochodzenia, który osiąga sukcesy w szkole oraz udziela się w swojej społeczności” – mówi prezes PAPA-NJ.

W najbliższy piątek natomiast PAPA-NJ zaprasza na swój pierwszy doroczny bal, który odbędzie się w Royal Manor przy 454 Midland Avenue w Garfield, NJ.

Na gali nagrodzeni zostaną radna z Wallington, NJ, Celina Urbankowska za działalność dla Polonii oraz William Shievella, prezes Italian American Police Society of New Jersey, i Michael E. Lukowski, prezes NYPD Pulaski Association, którzy pomagali policjantom polskiego pochodzenia w zakładaniu ich pierwszej organizacji w New Jersey.

Autor: AS

http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/polscy-policjanci-silna-grupa-w-nj

Speak Your Mind

*