Podniesienie polskiej flagi w Hackensack by AS / Polish flag raising

Po raz pierwszy w historii powiatu Bergen dokonane zostanie podniesienie polskiej flagi. Uroczystość odbędzie się 5 grudnia o godzinie 12:30 po południu przy One Bergen County Plaza w Hackensack, NJ.

Uroczystość początkowo była planowana na Dzień Niepodległości, 11 listopada, ale ze względu na huragan Sandy, który odciął Hackensack od prądu na kilkanaście dni, została przeniesiona na 5 grudnia.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz powiatu Bergen, na czele z przewodniczącą władz powiatowych (county executive) Kathleen A. Donovan, której biuro organizuje dni podniesienia flagi.

W czasie uroczystości odśpiewane będą hymny: polski i amerykański, odbędą się krótkie przemówienia, m.in. przedstawicieli władz powiatowych. Przemawiać będzie również polska radna z Wallington oraz prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddziału na północne New Jersey – Celina Urbankowska, która od kilku miesięcy starała się we władzach powiatu Bergen o to, aby Polacy mieli swój dzień.

Uroczystości podniesienia flagi w powiecie Bergen organizowane są regularnie od dwóch lat, odkąd urząd objęła Kathleen A. Donovan. Zaszczytu tego dostąpiły już takie narodowości, jak np. Włosi, Hindusi, Turcy, Irlandczycy czy Grecy. “W powiecie Bergen, wśród miliona mieszkańców, mamy różne narodowości.

Chcemy uhonorować i podkreślić ich obecność w naszej społeczności poprzez organizowanie dnia podniesienia ich flagi. Uważamy, że każda narodowość powinna dostąpić takiego zaszczytu, w tym również polska” – powiedział Joe Appio z biura prasowego powiatu Bergen. Dodał też, że administracja Kathleen Donovan bardzo przyjaźnie nastawiona jest do społeczności etnicznych.

“W programie każdej uroczystości jest krótkie wystąpienie artystyczne albo odśpiewanie hymnu, albo też prezentacja etniczna. Poza tym serwowane są specjały etnicznej kuchni” – dodaje Appio.

Radna Urbankowska zaprasza do udziału w uroczystości Polonię, w tym działające w powiecie Bergen organizacje polonijne.

“Taki dzień podniesienia flagi dla Polonii i każdej innej grupy etnicznej to prestiż. To dowód na to, że jesteśmy zauważani” – mówi Celina Urbankowska, dodając, że kolejny dzień podniesienia flagi wstępnie zaplanowano na 3 maja, z okazji Dnia Konstytucji.

http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/podniesienie-polskiej-flagi-w-hackensack

Speak Your Mind

*