Poland: A Modern History by Anita J. Prazmowska

Poland: A Modern History by Anita J. Prazmowska

London : I.B.Tauris & Co, 2010.

Polish independence following the end of World War I marked a new era for a nation which had endured centuries of foreign partition. But the spirit of Polish nationalism — forged during this long period of external domination — has been frequently at odds with the modernizing drives of democracy and communism. How can the ideals of nationalism survive in a modern nation-state?  Anita Prazmowska traces this conflict from the emergence of an independent Poland in 1918; through World War II, communism and the democratic victories of Solidarity; to the present day, when Polish membership of the EU is changing perceptions both within Poland and in the wider world. 

Poland: A Modern History presents a vivid and accessible portrait of Poland’s tumultuous history over the past century. It is a clear and concise introduction to a nation which, often at the epicenter of European political history, has nevertheless sometimes struggled to define its national identity.

Anita Prazmowska is professor in international history at the London School of Economics.

Prof. Prażmowska: czas skończyć z życiem przeszłością

26.08.2010. Londyn (PAP) – Polityczne konsekwencje zwycięstwa Solidarności są niezaprzeczalne, ale nie można przenosić sporów z tamtego okresu na grunt współczesnego życia politycznego, a w Polsce jest taka skłonność – powiedziała PAP prof. Anita Prażmowska z London School of Economics.

“Mogę jeszcze zrozumieć, że ludzie, dla których Solidarność była najważniejszym, życiowym dokonaniem, spierają się o swoje biografie, ale dziwi mnie, że takie spory traktowane są tak, jakby miały wymierne odniesienie i zastosowanie do bieżącej polityki” – zaznaczyła.

“Solidarność z lat 1980-81 walczyła o wolne związki zawodowe, pokojową ewolucję systemu komunistycznego, popierała niezależne inicjatywy społeczne. W czasie działania ruchu nie można było przewidzieć przyszłości ani tym bardziej tej przyszłości, która stała się dzisiejszą polską teraźniejszością” – zauważyła.

Jej zdaniem, patrząc z perspektywy 30 lat na Porozumienia Sierpniowe, nie da się twierdzić, że historyczną rację miał tylko jeden nurt ruchu, a nie żadne inne, tym bardziej że komunizm nie upadł wyłącznie z powodu Solidarności, a proces jego upadku był bardzo złożony.

“Z perspektywy czasu antykomunistyczny wątek w NSZZ +Solidarność+ podgrzewa się, zabarwia się go i eksponuje, nadając mu większy wymiar, niż faktycznie miał. Oczywiście w ruchu byli radykalni antykomuniści, zwłaszcza po 13 grudnia, ale wielu działaczy retuszuje sobie życiorysy, by dobrze wyglądały z dzisiejszego punktu widzenia” – powiedziała.

Nie ma, jej zdaniem, usprawiedliwienia dla “przyjmowania przez PiS manichejskiej wizji historii”, akcentującej to, gdzie kto był, kto nas zdradził i kogo trzeba rozliczyć, zajrzawszy mu uprzednio w życiorys.

Winą za to, że polskie życie polityczne wciąż głęboko tkwi w przeszłości, Prażmowska obciąża obok PiS-u także IPN, jak również to, że Polacy nie są pogodzeni z własną historią i mają skłonność do patrzenia na nią selektywnie.

“Niepokoi mnie to, że historycy IPN z myślą o karierze stawiają prymitywne tezy, niewsparte żadnym podłożem intelektualnym, ale za to z dużym przekonaniem opierając się na jednym dokumencie, który ich zdaniem wszystko uzasadnia. To są historycy-meteory, którzy nagle zabłysną i znikają, co nie zmienia faktu, że bardzo się panoszą” – oceniła.

“Martwi mnie ktoś taki jak Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz, stwarzający wokół siebie atmosferę, w której jest miejsce tylko dla ludzi +za+ i +przeciw+. W takim myśleniu nie ma miejsca dla tych, którzy chcą pozostać neutralni i niezaangażowani, a za to jest potrzeba sprawdzenia życiorysów tych, którzy są +przeciw+” – zaznaczyła.

Prof. Anita Prażmowska zajmuje się badaniami nad komunizmem i zimną wojną. Ostatnio napisała “Civil War in Poland” o pierwszych latach komunizmu w Polsce. (PAP)

http://dzieje.pl/?q=node/5316

 

Comments

 1. Andrzej R Burghardt says:

  Wojtku,
  Nie czytałem “Poland: A Modern History”, ale już z Twojego omówienia jasno wynika, że prof. Prażmowska stawia szereg wysoce błędnych tez, skoncentrowanych na wmawianiu czytelnikowi że tysiącletnia historia Polski jest nieistotna, liczy się jedynie ta “nowoczesna”, oderwana nawet od tej historii która się rozgrywała podczsa Twojej i mojej młodości, które to fakty doskonale pamiętamy. Wprawdzie należy również poznawać opinie przeciwne do własnych, ale pod warunkiem że są to opinie poważne. Obarczać IPN za to że wypełnia swoją ustawową rolę i docieka prawdy? Określać tezy historyków IPN jako “prymitywne”?

  Sądzę, że szkoda mojego (i innych członków KPA) czasu aby naocznie stwierdzić jak autorka takie bzdury udowadnia. Dziwię się tylko, że Ty i KPA Północne NJ poleca takie pozycje swoim członkom. Czy już nie ma wartościowych książek?

  Pozdrowienia,
  Andrzej

 2. Wojciech Siemaszkiewicz says:

  Andrzej,

  Ja tylko umieściłem informację o tej książce na naszej stronie internetowej. Komentarze nie są moje. To są omówienia z prasy polskiej.
  Nie zgadzam się z Twoją opinią, że nie należy omawiać czy polecać książek, które omawiają kontrowersyjne tematy czy formułują niepopularne w Twojej opinii poglądy.
  Ja staram się polecać książki, które zajmują się tematami którymi interesują się ludzie w Polsce i o których tam dyskutują.

  Wojciech

 3. Bozena Urbankowski says:

  Andrzej
  Podobnie jak Ty nie czytalam ksiazki Pani Prazmowskiej, ale gdybym nawet to rowniez nie jestem pewna czy zgodzilabym sie z opinia autorki. Chodzi Andrzeju o cos zupelnie innego, chodzi o pokazanie Polonii, tego co sie dzieje w Polsce, czym zyja tam nasi rodacy i jak jest to rozne od tego jak my to rozumiemy. Poprzez proponowanie materialow kontrowersyjnych madrym czytelnik jest zmuszony do myslenia i formowania swoich niezaleznych opinii tak jak to sie wlasnie stalo chociazby wTwoim przypadku.
  Jestem wdzieczna Wojtkowi, ze wspomnial o tej ksiazce chociazby dlatego zeby rozszerzyc nasze horyzonty.
  Bozena

Speak Your Mind

*