Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej odwiedził Polskę

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula przebywał w ubiegłym tygodniu z wizytą w Polsce.

Prezes KPA Frank Spula uczestniczył w spotkaniu senatora Marka Kirka z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Warszawie. Fot. Dziennik Związkowy

W poniedziałek 9 stycznia prezes Spula odwiedził marszałka Sejmu RP Bogdana Borusewicza, złożył wizytę w Pałacu Prezydenckim oraz u sekretarza stanu i kancelarii prezydenta RP, ministra Olgierda Dziekońskiego.

Wtorek i środa, 10 i 11 stycznia, to dni, które prezes Spula spędził będąc częścią delegacji republikańskiego senatora z Illinois Marka Kirka. Delegacja była z wizytą u prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, spotkała się z b. prezydentem Lechem Wałęsą oraz odwiedziła ambasadora USA Lee A. Feinsteina. Spotkała się też z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Rozmowy dotyczyły między innymi starań o dopuszczenie Polski do ruchu bezwizowego.

Ponadto prezes spotkał się z Longinem Komołowskim, prezesem Wspólnoty Polskiej, oraz przedstawicielami Izby Gospodarczej. Odwiedził też Ministerstwo Finansów.

http://wspolnotapolska.org.pl/wydarzenia/prezes-kongresu-polonii-amerykanskiej-odwiedzil-polske/

Spotkanie Ministra Radosława Sikorskiego z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej

2012.01.16
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski 13 stycznia br. spotkał się w Warszawie z przebywającym w Polsce Frankiem Spulą, Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. na temat objęcia Polski przez USA programem Visa Waiver oraz o zbliżającym się szczycie NATO w Chicago i roli amerykańskiej Polonii i Kongresu Polonii Amerykańskiej. Prezes Spula poinformował Ministra Sikorskiego o swojej wizycie w Białym Domu i rozmowie z prezydentem Barackiem Obamą nt. objęcia Polski ruchem bezwizowym. Minister Sikorski podkreślił, że najbliższy szczyt NATO, który w maju odbędzie się w Chicago z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego, stwarza okazję do zaprezentowania siły i jedności Polonii amerykańskiej.

W spotkaniu wziął także udział Prezes Wspólnoty Polskiej, Longin Komołowski.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Spotkanie Ministra Radosława Sikorskiego z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej

http://www.msz.gov.pl/index.php?document=48108

Spula: to nasza największa szansa na zniesienie amerykańskich wiz

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula uważa, że obecnie jest największa szansa na zniesienie wiz do USA. Powiedział, że Kongres Polonii Amerykańskiej zamierza przeprowadzić akcję zachęcania Polaków mieszkających w Ameryce do pisania w tej sprawie do swoich reprezentantów we władzach USA.

Stany Zjednoczone, fot. JustASC Stany Zjednoczone, fot. JustASC

Fot. ShutterStock

  • Podobne

Spula towarzyszył w Polsce republikańskiemu senatorowi USA Markowi Kirkowi i demokratycznemu kongresmanowi Mike’owi Quigley’owi, którzy składali w ostatnich dniach wizytę w naszym kraju.

Kirk i Quigley przyjechali do Polski m.in. z misją poparcia inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Dwaj ustawodawcy ze stanu Illinois są współautorami inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

“Myślę, że teraz jest najlepsza szansa, żeby to przeszło” – powiedział Spula pytany na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami o sprawę włączenia Polski do tego programu (Visa Waiver Program – VWP). “Z tego względu, że prezydent Barack Obama obiecał prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że będzie działał w tym kierunku i faktycznie – jego pracownicy działają” – dodał Spula.

Podkreślił jednocześnie, że do tej idei trzeba jeszcze przekonać część niechętnych kongresmanów. Spula podkreślił, że KPA cały czas stara się zmobilizować ludzi do wysyłania listów, e-maili i faksów do swoich przedstawicieli z prośbą o poparcie tej sprawy. Jak podkreślił, osoby w Polsce też mogą pomóc – docierając do swoich krewnych czy przyjaciół w USA i przekonując ich, aby wysłali listy lub e-maile do swoich reprezentantów.

Zapowiedział, że KPA zamierza również przeprowadzić akcję zachęcającą amerykańską prasę do poparcia zniesienia wiz dla Polaków.

Spula podkreślił, że KPA przez lata działał w kierunku zniesienia wiz dla Polaków. “W pewnym sensie ja jako Amerykanin czuję się obrażony, że przez tyle lat my nie możemy tego znieść” – dodał.

W grudniu 2010 r. podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych, prezydent USA Barack Obama wyraził nadzieję, że wizy dla Polaków zostaną zniesione przed końcem jego kadencji, która upływa w 2013 roku. Zadeklarował też, że sprawa ta jest dla niego priorytetem.

Z kolei w maju 2011 r. – gdy prezydent Obama odwiedził Europę i złożył wizytę m.in. w Polsce – prezydent USA napisał list do sponsorów ustawy, w którym wyraził poparcie dla niej. “Kraje, które chcą współpracować z USA w kluczowych globalnych sprawach, jak inicjatywy antyterrorystyczne, dzielenie się informacjami i zapobieganie przemieszczaniu się terrorystów, zasługują, by wejść do programu ruchu bezwizowego” – napisał wtedy amerykański prezydent.

Kirk, Quigley, a także demokratyczna senator Barbara Mikulski, oraz troje innych współsponsorów, członków Kongresu, wnieśli w marcu 2011 r. do obu izb Kongresu ustawę, która zmienia kryteria wejścia do programu zniesienia obowiązku wizowego.

Projekt ta przewiduje zmianę kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego do USA, w którym uczestniczy obecnie 36 krajów. Warunkiem udziału w programie jest obecnie zejście danego kraju poniżej progu 3 procent odmów wiz.

Według inicjatorów nowej ustawy do programu ruchu bezwizowego mogłyby wejść kraje, których odsetek obywateli nielegalnie przedłużających pobyt w USA (poza okres ważności wizy) nie przekroczy 3 procent przybywających tam na podstawie wiz turystycznych.

Nowe kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego zaproponowano z powodu “lepszych obecnie możliwości śledzenia przebiegu pobytu osób odwiedzających USA”, pozwalających stwierdzić, czy nie przebywają tam po wygaśnięciu wizy.

Projekt ustawy przewiduje poza tym, że minister bezpieczeństwa wewnętrznego mógłby nawet uchylić wspomniany wymóg maksimum 3 procent przekroczeń legalnego pobytu w USA, “jeżeli udział danego kraju w programie ruchu bezwizowego nie stwarza zagrożenia dla egzekwowania prawa, bezpieczeństwa i praw imigracyjnych USA i jeżeli kraj ten w pełni współpracuje z USA w walce z terroryzmem”.

PAP

Artykuły z: PAP

http://forsal.pl/artykuly/583875,spula_to_nasza_najwieksza_szansa_na_zniesienie_amerykanskich_wiz.html

Amerykańscy politycy chcą reanimować tarczę w Polsce

QUIGLEY I KIRK W WARSZAWIE

TVN24, MDAA
Przebywający w Polsce Amerykanie, kongresmen Mike Quigley i senator Mark Kirk, będą prowadzić rozmowy na temat powrotu do idei budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce – dowiedziała się TVN24. Amerykanie jutro lecą do Redzikowa, a budowa tarczy ich zdaniem to odpowiedź na zagrożenie ze strony Iranu.

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Potem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej.

Prezydent Rumunii Traian Basescu zatwierdził ustawę zezwalającą na… czytaj więcej »

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Wcześniejszy plan, który forsował poprzedni prezydent USA George W. Bush, zakładał budowę w Polsce bazy dla 10 rakiet przechwytujących i radaru wczesnego ostrzegania w Czechach. System miał bronić przed rakietami dalekiego zasięgu nadlatującymi z Iranu. Nowa tarcza w jej początkowej konfiguracji obliczona będzie na rakiety średniego i krótkiego zasięgu.

Rosja kategorycznie sprzeciwia się instalacji elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie, twierdząc, że zagrozi to jej bezpieczeństwu narodowemu. Moskwa proponuje Stanom Zjednoczonym i NATO zawarcie układu o niewymierzaniu europejskiego systemu obrony antyrakietowej przeciwko Rosji.

Minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow uważa, że z chwilą rozmieszczenia… czytaj więcej »

Z wizytą w Warszawie

Senator Mark Kirk – członek senackiej Komisji ds. wydatków – reprezentuje stan Illinois, a kongresmen Mike Quigley zasiada m.in. w Komisji ds. Nadzoru i Reform Rządowych Izby Reprezentantów. Obaj politycy w środę wieczorem spotkali się z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim.

Jak poinformowało wieczorem MSZ, podczas spotkania Sikorskiego z kongresmenami omówiono zaangażowanie USA i Europy na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego oraz oczekiwania wobec szczytu NATO w Chicago w maju. Rozmowy dotyczyły też polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w szczególności budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Europie.

Niespodzianki nie było, więc NATO i Rosja znów nie dogadały się co do… czytaj więcej »

Według MSZ, Sikorski rozmawiał z kongresmenami także o kwestii obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do USA, w kontekście prowadzonych w Kongresie prac nad nową ustawą, która ma w sposób korzystny dla Polski zmienić warunki uczestnictwa w programie bezwizowym Visa Waiver. “Minister Sikorski podziękował rozmówcom za starania na rzecz wejścia Polski do programu Visa Waiver” – podało MSZ w komunikacie.

Dzień wcześniej Amerykanów przyjął prezydent RP Bronisław Komorowski. Spotkanie dotyczyło nie tylko ruchu bezwizowego, ale również relacji sojuszniczych obu państw, przede wszystkim współpracy w ramach misji ISAF.

Walczą o zmiany w ruchu wizowym

Senatorowie Kirk i Quigley, a także demokratyczna senator Barbara Mikulski oraz troje innych współsponsorów, członków Kongresu, wnieśli w marcu 2011 r. do obu izb Kongresu ustawę, która zmienia kryteria wejścia do programu zniesienia obowiązku wizowego. Projekt ten przewiduje zmianę kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego do USA, w którym uczestniczy obecnie 36 krajów. Warunkiem udziału w programie jest obecnie zejście danego kraju poniżej progu 3 procent odmów wiz.

Trzej politycy ze stanu Illinois – senator Mark Kirk i kongresmani Mike… czytaj więcej »

Według inicjatorów nowej ustawy do programu ruchu bezwizowego mogłyby wejść kraje, których odsetek obywateli nielegalnie przedłużających pobyt w USA (poza okres ważności wizy) nie przekroczy 3 procent przybywających tam na podstawie wiz turystycznych. Nowe kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego zaproponowano z powodu “lepszych obecnie możliwości śledzenia przebiegu pobytu osób odwiedzających USA”, pozwalających stwierdzić, czy nie przebywają tam po wygaśnięciu wizy.

Projekt ustawy przewiduje poza tym, że minister bezpieczeństwa wewnętrznego mógłby nawet uchylić wspomniany wymóg maksimum 3 procent przekroczeń legalnego pobytu w USA, “jeżeli udział danego kraju w programie ruchu bezwizowego nie stwarza zagrożenia dla egzekwowania prawa, bezpieczeństwa i praw imigracyjnych USA i jeżeli kraj ten w pełni współpracuje z USA w walce z terroryzmem”.

Chicago czeka?

Dziennik “Chicago Sun-Times” komentując w środę wizytę w Polsce senatora USA Marka Kirka i kongresmana Mike’a Quigleya podkreśla, że obaj ustawodawcy ze stanu Illinois są współautorami inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

      Mimo że jeden z nich jest republikaninem, a drugi demokratą, zgadzają się, że czas już, by Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego      

Frank Spula

“Chicago Sun-Times” pisze w artykule redakcyjnym, że zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków byłoby korzystne dla gospodarki USA, a szczególnie dla Chicago, miasta, w którym – jak ocenia – mieszka około 900 tys. Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. “Byłby to zastrzyk dla gospodarki Chicago. Wystarczy, że ustawodawcy w Waszyngtonie podpiszą właściwe dokumenty. Mamy nadzieję, że tak się stanie” – czytamy w artykule.

Zastrzyk ten pochodziłby, zdaniem chicagowskiego dziennika, od polskich turystów, którzy po włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego częściej odwiedzaliby swoich przyjaciół i rodziny w Chicago. Gazeta pisze, że obowiązek wizowy jest powodem frustracji Polaków, którzy ubolewają nad tym, że ich kraj nie został jeszcze włączony do programu ruchu bezwizowego. W rezultacie wielu z nich podróżuje do innych krajów.

Porozumienie ponad podziałami

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, który towarzyszy przedstawicielom Kongresu USA w Polsce, powiedział, że zarówno senator Kirk, jak i kongresman Quigley spełniają swoje obietnice wyborcze dane amerykańskiej Polonii.

– Mimo że jeden z nich jest republikaninem, a drugi demokratą, zgadzają się, że czas już, by Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego – podkreślił Spula.

\\mtom\k 

Amerykańscy politycy chcą reanimować tarczę w Polsce

QUIGLEY I KIRK W WARSZAWIE

TVN24, MDAA
Przebywający w Polsce Amerykanie, kongresmen Mike Quigley i senator Mark Kirk, będą prowadzić rozmowy na temat powrotu do idei budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce – dowiedziała się TVN24. Amerykanie jutro lecą do Redzikowa, a budowa tarczy ich zdaniem to odpowiedź na zagrożenie ze strony Iranu.

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Potem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej.

 

Prezydent Rumunii Traian Basescu zatwierdził ustawę zezwalającą na… czytaj więcej »

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Wcześniejszy plan, który forsował poprzedni prezydent USA George W. Bush, zakładał budowę w Polsce bazy dla 10 rakiet przechwytujących i radaru wczesnego ostrzegania w Czechach. System miał bronić przed rakietami dalekiego zasięgu nadlatującymi z Iranu. Nowa tarcza w jej początkowej konfiguracji obliczona będzie na rakiety średniego i krótkiego zasięgu.

Rosja kategorycznie sprzeciwia się instalacji elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie, twierdząc, że zagrozi to jej bezpieczeństwu narodowemu. Moskwa proponuje Stanom Zjednoczonym i NATO zawarcie układu o niewymierzaniu europejskiego systemu obrony antyrakietowej przeciwko Rosji.

Z wizytą w Warszawie

Senator Mark Kirk – członek senackiej Komisji ds. wydatków – reprezentuje stan Illinois, a kongresmen Mike Quigley zasiada m.in. w Komisji ds. Nadzoru i Reform Rządowych Izby Reprezentantów. Obaj politycy w środę wieczorem spotkali się z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim.

Jak poinformowało wieczorem MSZ, podczas spotkania Sikorskiego z kongresmenami omówiono zaangażowanie USA i Europy na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego oraz oczekiwania wobec szczytu NATO w Chicago w maju. Rozmowy dotyczyły też polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w szczególności budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Europie.

Niespodzianki nie było, więc NATO i Rosja znów nie dogadały się co do… czytaj więcej »

Według MSZ, Sikorski rozmawiał z kongresmenami także o kwestii obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do USA, w kontekście prowadzonych w Kongresie prac nad nową ustawą, która ma w sposób korzystny dla Polski zmienić warunki uczestnictwa w programie bezwizowym Visa Waiver. “Minister Sikorski podziękował rozmówcom za starania na rzecz wejścia Polski do programu Visa Waiver” – podało MSZ w komunikacie.

Dzień wcześniej Amerykanów przyjął prezydent RP Bronisław Komorowski. Spotkanie dotyczyło nie tylko ruchu bezwizowego, ale również relacji sojuszniczych obu państw, przede wszystkim współpracy w ramach misji ISAF.

Walczą o zmiany w ruchu wizowym

Senatorowie Kirk i Quigley, a także demokratyczna senator Barbara Mikulski oraz troje innych współsponsorów, członków Kongresu, wnieśli w marcu 2011 r. do obu izb Kongresu ustawę, która zmienia kryteria wejścia do programu zniesienia obowiązku wizowego. Projekt ten przewiduje zmianę kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego do USA, w którym uczestniczy obecnie 36 krajów. Warunkiem udziału w programie jest obecnie zejście danego kraju poniżej progu 3 procent odmów wiz.

 Trzej politycy ze stanu Illinois – senator Mark Kirk i kongresmani Mike… czytaj więcej »

Według inicjatorów nowej ustawy do programu ruchu bezwizowego mogłyby wejść kraje, których odsetek obywateli nielegalnie przedłużających pobyt w USA (poza okres ważności wizy) nie przekroczy 3 procent przybywających tam na podstawie wiz turystycznych. Nowe kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego zaproponowano z powodu “lepszych obecnie możliwości śledzenia przebiegu pobytu osób odwiedzających USA”, pozwalających stwierdzić, czy nie przebywają tam po wygaśnięciu wizy.

Projekt ustawy przewiduje poza tym, że minister bezpieczeństwa wewnętrznego mógłby nawet uchylić wspomniany wymóg maksimum 3 procent przekroczeń legalnego pobytu w USA, “jeżeli udział danego kraju w programie ruchu bezwizowego nie stwarza zagrożenia dla egzekwowania prawa, bezpieczeństwa i praw imigracyjnych USA i jeżeli kraj ten w pełni współpracuje z USA w walce z terroryzmem”.

Chicago czeka?

Dziennik “Chicago Sun-Times” komentując w środę wizytę w Polsce senatora USA Marka Kirka i kongresmana Mike’a Quigleya podkreśla, że obaj ustawodawcy ze stanu Illinois są współautorami inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

      Mimo że jeden z nich jest republikaninem, a drugi demokratą, zgadzają się, że czas już, by Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego      

Frank Spula

“Chicago Sun-Times” pisze w artykule redakcyjnym, że zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków byłoby korzystne dla gospodarki USA, a szczególnie dla Chicago, miasta, w którym – jak ocenia – mieszka około 900 tys. Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. “Byłby to zastrzyk dla gospodarki Chicago. Wystarczy, że ustawodawcy w Waszyngtonie podpiszą właściwe dokumenty. Mamy nadzieję, że tak się stanie” – czytamy w artykule.

Zastrzyk ten pochodziłby, zdaniem chicagowskiego dziennika, od polskich turystów, którzy po włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego częściej odwiedzaliby swoich przyjaciół i rodziny w Chicago. Gazeta pisze, że obowiązek wizowy jest powodem frustracji Polaków, którzy ubolewają nad tym, że ich kraj nie został jeszcze włączony do programu ruchu bezwizowego. W rezultacie wielu z nich podróżuje do innych krajów.

Porozumienie ponad podziałami

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, który towarzyszy przedstawicielom Kongresu USA w Polsce, powiedział, że zarówno senator Kirk, jak i kongresman Quigley spełniają swoje obietnice wyborcze dane amerykańskiej Polonii.

– Mimo że jeden z nich jest republikaninem, a drugi demokratą, zgadzają się, że czas już, by Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego – podkreślił Spula.

\\mtom\k

http://www.tvn24.pl/12691,1731184,0,1,amerykanscy-politycy-chca-reanimowac-tarcze-w-polsce,wiadomosc.html

Speak Your Mind

*