Przemowa Romneya: Polska nie ma większego przyjaciela niż USA

Razem walczyliśmy i umieraliśmy – mówił Mitt Romney o Polakach i Amerykanach podczas przemowy w BUW-ie

Ja i inni Amerykanie jesteśmy pod wielkim wrażeniem tej drogi wolności, którą kroczą Polacy. Polska nie ma większego przyjaciela niż naród amerykański. Razem walczyliśmy i umieraliśmy – mówił dziś Mitt Romney podczas wykładu w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz pełne przemówienie Mitta Romneya w Bibliotece UW

Mitt Romney, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. Wczoraj spotkał się w Gdańsku z Donaldem Tuskiem i Lechem Wałęsą. Dziś w Warszawie rozmawiał z Radosławem Sikorskim i Bronisławem Komorowskim.

“Jesteśmy w rodzinie demokracji. Solidarność wyzwoliła narody”

W południe amerykański polityk wygłosił w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wykład pt. “Stany Zjednoczone – Polska: Relacje i Wartości Wolności”.

– Jesteśmy w rodzinie demokracji, mówimy językiem wolności i sprawiedliwości, troszczymy się o prawo każdej osoby do życia w pokoju – powiedział Romney podczas wystąpienia.

W swoim wystąpieniu nawiązał do “Solidarności”. – Myślę, że musimy być wierni tym, którzy są wierni Ameryce. “Solidarność” to był wielki ruch, który wyzwolił narody. Solidarność to jest to, co pomoże Polsce i Stanom Zjednoczonym sprostać wyzwaniom przyszłości – powiedział.

Romney oświadczył, że jest pod wielkim wrażeniem spotkań z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, szefem MSZ Radosławem Sikorskim i byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Z uznaniem wyrażał się o polskiej gospodarce, przypominając, że w ubiegłym roku radziła sobie lepiej niż gospodarki innych państw europejskich.

“Polska i Wielka Brytania filarami NATO”

Kandydat GOP przypomniał, że swoją podróż po Europie rozpoczął od Wielkiej Brytanii, a kończy w Polsce. Oba kraje nazwał “filarami NATO – największego sojuszu, który utrzymuje pokój od ponad pół wieku”.

Polskę, Wielką Brytanię i Izrael – które Romney odwiedził podczas swej obecnej podróży – nazwał trzema miejscami na mapie odległymi od siebie, ale “bliskimi naszej ideologii”.

Oddał też hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. – W przededniu 68. rocznicy Powstania Warszawskiego przeciwko Niemcom składam hołd tym wydarzeniom. Zginęło wtedy ponad 200 tys. Polaków, to miasto zostało niemalże zniszczone, ale duch przetrwał – powiedział amerykański polityk.

“Polska świeci przykładem w czasach kryzysu”

– W tej chwili dla obu naszych narodów wyzwaniem jest niesienie naszego dziedzictwa przeszłości. Należymy do tych, którzy tworzą przyszłe pokolenia. Chcemy pokazać światu, co mogą osiągnąć wolni ludzie i wolne gospodarki dla dobra wszystkich – powiedział Romney.

Mówiąc o Polsce, amerykański polityk zwrócił uwagę, że jest to “kraj, w którym więzień został prezydentem, kraj, który wcześniej był uciskany, w tej chwili jest dumnym narodem”. – Waszemu narodowi udało się przejść od kultury dużych ograniczeń w handlu ku kulturze swobody przedsiębiorczości i handlu międzynarodowego – dodał.

Romney zauważył, że Polska podwoiła rozmiary gospodarki. – W ostatnich latach recesji i kryzysu oparliście się tej próbie i cały czas wzrastaliście. W tej chwili, gdy mówi się o Polsce, ekonomiści nie mówią o przewlekłych problemach, tylko przykładzie, jak państwo może przetrwać i jak może świecić przykładem – powiedział amerykański polityk.

Romney podkreślił, że na pytanie, “skąd brać przykład w czasach kryzysu”, odpowiedź wciąż brzmi: “spójrzcie na Polskę”.

“Słowa Jana Pawła II zmieniły świat”

Amerykański polityk wspominał postać papieża Jana Pawła II. – Tutaj, w Polsce, w 1979 roku syn tego kraju, papież Jan Paweł II wypowiedział słowa, które obaliły imperium, które przyniosły wolność milionom zniewolonych. Powiedział “nie lękajcie się” – te słowa zmieniły świat – mówił Romney.

– Ja i inni Amerykanie jesteśmy pod wielkim wrażeniem tej drogi wolności, którą kroczą Polacy. Kroczą od dawna – podkreślił.

Kontrkandydat Obamy wspominał też postać Kazimierza Pułaskiego – bohatera wojny o niepodległość USA, a także polską Konstytucję 3 maja – drugą – jak podkreślił – “pisemną, demokratyczną konstytucję” na świecie po konstytucji amerykańskiej.

“Polska nie ma większego przyjaciela niż USA”

– Podczas różnych wojen i kryzysów, podczas zmian na mapie geopolitycznej byliśmy sojusznikami i przyjaciółmi. Tak było podczas wojny wyzwoleńczej w Stanach Zjednoczonych, podczas II wojny światowej i podczas wojen w Iraku i Afganistanie – mówił Romney.

Według niego “nigdy nie było chwili, gdzie czulibyśmy do siebie coś innego niż wzajemny szacunek i chęć współpracy”. – I to jest wyjątkowe w historii – powiedział amerykański polityk.

– Polska nie ma większego przyjaciela i sojusznika niż naród amerykański. Pomogliście nam uzyskać niepodległość, wasza odwaga zainspirowała wszystkich sojuszników podczas II wojny światowej, pomogliście podnieść żelazną kurtynę, a wasi żołnierze walczyli ramię w ramię z naszymi żołnierzami w Iraku i w Afganistanie – powiedział Romney w wystąpieniu w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak mówił, Polacy i Amerykanie razem walczyli i razem umierali. – Mamy wspólne cele. Nie da się tego rozdzielić. W czasach trudnych i w czasach pokoju, wspólnie maszerujemy – powiedział amerykański polityk.

– Niech Bóg was błogosławi, niech Bóg błogosławi Ameryce i niech Bóg błogosławi wielkiemu polskiemu narodowi – zakończył swoje wystąpienie Romney.

Speak Your Mind

*