Republikanie: Polacy głosujcie! by AS

Republikanie polskiego pochodzenia, przedstawiciele wielu polonijnych organizacji, jak również lokalni politycy, na czele ze stanowym senatorem ubiegającym się o stanowisko w Senacie Josephem Kyrillosem spotkali się w sobotę w Royal Manor w Garfield, NJ, na dorocznym brunchu organizacji Polish-American Republican Caucus.

“Jednym z głównych celów Polish-American Republican Caucus (PARC) jest podkreślenie, jak ważne jest, aby wszyscy obywatele amerykańscy korzystali z przysługującego im przywileju do głosowania” – czytamy tuż na samym początku okolicznościowej broszury wydanej z okazji dorocznego brunchu, podczas którego wiele mówiono o konieczności brania udziału w wyborach oraz wspierania republikańskich kandydatów.

“W ciągu następnych dwóch tygodni będziemy prowadzić aktywną kampanię na rzecz republikańskiego kandydata na prezydenta – Mitta Romneya. Jeżeli wybory wygra Barack Obama, to Ameryka będzie dalej szła w stronę socjalizmu, jak to było przez cztery lata jego pierwszej kadencji – mówił Wojciech Siemaszkiewicz, nowy prezes PARC, a także członek Kongresu Polonii Amerykańskiej oddziału na północne New Jersey. – Jeżeli chcemy żyć w wolnym kraju, ważne jest, aby każdy Amerykanin polskiego pochodzenia wziął udział w wyborach i oddał głos na kandydatów nie tylko w wyborach prezydenckich, ale również tych ubiegających się o stanowiska na poziomie stanowym i lokalnym”.

Dodał w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”, że w ramach realizowania swojej misji i by zachęcić okolicznych mieszkańców, w tym Polonię, do większego zaangażownia się w życie polityczne, PARC planuje organizować cykliczne spotkania o tematyce politycznej. “Wielu członków zarządu PARC już zajmuje jakieś stanowiska w lokalnej administracji albo właśnie ubiega się o nie” – powiedział Siemaszkiewicz, wymieniając m.in. radną Wallington Bożenę Urbankowską (PARC chairperson) czy Diane Barabas, wiceprezes PARC. Sam od lat zaangażowany jest w lokalną politykę, obecnie ubiega się o miejsce w radzie miasta Bergenfield, NJ.


Podczas dorocznego brunchu organizacja uhonorowała tytułem “Wybitnego Obywatela Roku 2012″ Jadwigę “Yagę” Chudy, prezes chóru Aria za “wkład oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury i dziedzictwa poprzez wykonywanie polskich utworów na ziemi amerykańskiej”. Chór Aria istnieje od 1964 r. Jadwiga Chudy jest prezesem chóru od 10 lat, w ciągu których chór miał okazję występować w wielu miejscach w Stanach i na świecie.

Na sobotniej uroczystości wyróżniono również dr Jolantę Cholon, która sprawowała stanowisko prezesa PARC przez ponad 20 lat, aktywnie udzielając się w kilku innych organizacjach, w tym w Fundacji Kościuszkowskiej i Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Dr Cholon została wyróżniona za “wkład w promowanie udziału przedstawicieli Polonii w życiu politycznym i społecznym w Stanach; za promowanie i budowanie pozytywnego wizerunku Polonii w USA oraz za zachęcanie Amerykanów polskiego pochodzenia do brania udziału w życiu politycznym Stanów Zjednoczonych poprzez udział w głosowaniu.
Inną wyróżnioną osobistością była Theodosia Leoniak, skarbniczka PARC, biorąca aktywny udział w życiu organizacji od samego jej założenia.

O wkładzie Polaków oraz osób polskiego pochodzenia w budowanie Ameryki mówił podczas sobotniego spotkania PARC gość honorowy, emerytowany dowódca amerykańskiej marynarki wojennej Stanley Wikliński.

W brunchu wzięli udział przedstawiciele wielu znanych polonijnych organizacji, w tym oddziałów Kongresu Polonii Amerykańskiej z New Jersey jak i z Nowego Jorku, Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji Kulturalnej w Clark, Komitetu Katyńskiego czy SWAP.

Swą obecnością na brunchu zaszczycili PARC również lokalni politycy, w tym m.in. Kathleen Donovan (Bergen county executive), Robert Yudin prezes klubu republikańskiego w powiecie Bergen, poseł z powiatu Bergen Robert G. Hermansen oraz stanowy senator Joseph Kyrillos, ubiegający się o stanowisko w Senacie.

“Jedyny i najlepszy kandydat do Senatu z New Jersey” – prowadząca uroczystość Bożena Urbankowska powiedziała o kandydacie, który, jeżeli wygra listopadowe wybory, będzie pierwszym od 40 lat republikańskim senatorem reprezentującym New Jersey.

Senator Kyrillos opowiedział o swojej wyprawie do Polski 17 lat temu. “Byłem w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie. Byłem pod wrażeniem gościnności Polaków. Polacy zasłużyli na wolność, którą wywalczyli – mówił, chwaląc ducha walki polskiego narodu. – Jeżeli wygram wybory, to powołam delegata ze Stanów, który pojedzie do Polski, by zacieśnić współpracę między naszymi krajami”.

http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/republikanie-polacy-glosujcie

Speak Your Mind

*