Stop the media’s Holocaust revisionism/Podpisz protest

Please sign the petition demanding that the media stop calling this a “Polish concentration camp” – It was built by Nazi Germany

http://www.thekf.org/events/news/petition/

Polski tekst na dole.

The words “Arbeit Macht Frei” are German & “Auschwitz” is German

Dear Friends,

As the media are engaging in Holocaust revisionism by using phrases such as “Polish concentration camps” and “Polish death camps,” The Kosciuszko Foundation has posted this petition on it’s web site demanding that the media stop using these libelous phrases. 

News outlets that use these defamatory phrases are teaching a new generation of impressionable newspaper readers that the Holocaust was carried out by Poles rather than Nazi Germany. 

Poland did not exist from September 1939 until 1945.  Maps from this time period show that the camps were built in “The Greater German Reich,” part of Hitler’s Germany that had expanded east. The camps were established by Germans, run by Germans and guarded by Germans. The Nazis gave them German names like “Auschwitz” and hung German words over the entrance, “Arbeit macht frei.” 

We want to send a message to media companies that they must stop using use these historically erroneous phrases. Please let the media hear our outrage about this by signing our petition. 

Respectfully,

Alex Storozynski
President & Executive Director
The Kosciuszko Foundation:
The American Center of Polish Culture

Medialne oszczerstwa wobec Polski

Alex Storożyński 27-10-2010, ostatnia aktualizacja 27-10-2010 18:32

Określenie “polski obóz koncentracyjny” jest jak orwellowska nowomowa, która ofiarę zmienia w sprawcę i zafałszowuje historię – pisze amerykański dziennikarz

Urodzony w Nowym Jorku naczelny rabin Polski Michael Schudrich mówi, że “oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest grzechem”. Mimo to amerykańscy dziennikarze robią to regularnie, nazywając Auschwitz polskim obozem koncentracyjnym. To rewizjonizm Holokaustu.

Nazistowskie obozy koncentracyjne były budowane przez Niemców, prowadzone przez Niemców i strzeżone przez Niemców. Ich ofiarami byli Polacy. Redaktorzy gazet usprawiedliwiają użycie terminu “polski obóz koncentracyjny”, tłumacząc, że to skrót określenia “niemiecki obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce”. Ale ten skrót to orwellowska nowomowa, która ofiarę zmienia w sprawcę i zafałszowuje historię. Utrwala ona ignorancję w kwestii Holokaustu i sprawia, że łatwowierni czytelnicy mogą pomyśleć, iż to Polacy budowali obozy śmierci. Tymczasem fabryka śmierci – Auschwitz – była wymysłem Niemców, a mordowano w niej zarówno polskich żydów, jak i katolików.

Lenistwo czy nikczemność

1 września 1939 roku Niemcy, stosując taktykę wojny błyskawicznej, uderzyli na Polskę, by palić miasta, niewolić ludzi, budować komory gazowe, a także mordować żydów i zabijać polskich chrześcijan, którzy im pomagali. Dwa tygodnie później Rosja Sowiecka wysłała czołgi na tereny wschodniej Polski, aby powybijać jej przywódców i zniszczyć system kapitalistyczny. Polska stawiała opór nazistowskim Niemcom dłużej niż jakikolwiek inny kraj, a Niemcy zabijali w Auschwitz polskich żołnierzy i więźniów politycznych, zanim jeszcze skonstruowali komory gazowe do mordowania Żydów. Adolf Hitler pisał w “Mein Kampf”, że “wielkie kłamstwo ma w sobie pewien element wiarygodności, ponieważ szerokie masy narodu łatwo ulegają zepsuciu… tak więc w swoich prymitywnych umysłach łatwiej ulegają wielkiemu kłamstwu niż drobnemu”. Hitler poprzysiągł, że pozbędzie się “Żydów, Polaczków i motłochu”. I byłby zadowolony, gdyby wiedział, że amerykańskie media to Polaków, a nie Niemców, winią dziś za jego nazistowskie obozy śmierci.

Sami naziści nadali obozowi niemiecką nazwę – Auschwitz – a potem powiesili nad bramą niemiecki napis: “Arbeit macht frei”. Nazywanie go polskim obozem wynika więc albo z lenistwa, albo z nikczemności.

Ofiara Hitlera

W zeszłym tygodniu, 20 października, “The New York Times” opublikował tekst o zmarłym doktorze George’u Mathe, w którym napisano, że został on wysłany “w wagonie bydlęcym do polskiego obozu koncentracyjnego”. Przerzucanie odpowiedzialności osiągnęło już takie rozmiary, że w czerwcu “The Los Angeles Times” wydrukował artykuł, w którym recenzentka kulturalna F. Kathleen Foley użyła wyrażenia “nazistowska Polska”. To oszczerstwo. “The Los Angeles Times” poprawił ten błąd na swojej stronie internetowej.

W maju na łamach “The Wall Street Journal” pojawił się zwrot “polski obóz koncentracyjny”. Amerykanie polskiego pochodzenia protestowali przed redakcją tego dziennika, jednakże “The Wall Street Journal” nie chce usunąć tego znieważającego wyrażenia ze swojej strony internetowej.

Polska konsul generalna w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka napisała w liście do redakcji, że “The Wall Street Journal” “wskazuje na Polskę jak na uczestnika zbrodni nazistowskiej. W rzeczywistości jednak mój kraj był najokrutniej doświadczoną ofiarą Hitlera – podczas wojny życie straciło ponad sześć milionów polskich obywateli”.

Z 6 milionów Polaków zabitych podczas drugiej wojny światowej mniej więcej połowę stanowili żydzi, a pozostali byli chrześcijanami. Niemieccy żołnierze przywozili również Żydów z 27 innych państw do okupowanej przez nazistów Polski, aby mordować ich potem w takich obozach śmierci jak Auschwitz. Ponieważ Polska stawiała Niemcom opór, Hitler nakazał swojej armii zbombardować Warszawę, a następnie zrównać ją z ziemią. Kwestią wierności historycznej prawdzie zajęła się Organizacja Narodów Zjednoczonych i – w 2007 roku – UNESCO oficjalnie zmieniło nazwę obozu Auschwitz na “Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940 – 45)”.

Bezczeszczenie pamięci

W sprawie wypowiedzieli się również żydowscy przywódcy. W styczniu 2005 roku dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego David A. Harris wydał oświadczenie, w którym stwierdził między innymi: “chcemy także przypomnieć tym, którzy nie znają faktów lub są niedbali w doborze słów – co miało miejsce w niektórych środkach przekazu – że Auschwitz-Birkenau i inne obozy śmierci, w tym Bełżec, Chełmno, Majdanek, Sobibór i Treblinka, były wymyślone, zbudowane i prowadzone przez hitlerowskie Niemcy i ich sojuszników. Obozy były umiejscowione w okupowanej przez Niemcy Polsce, kraju o zdecydowanie największej społeczności żydowskiej w Europie, ale należy z całą mocą stwierdzić, że nie były to “polskie obozy”. Nie chodzi tu jedynie o nazewnictwo. Chodzi o historyczną uczciwość i dokładność”.

W kwietniu 2006 roku dyrektor wykonawczy Ligi przeciwko Zniesławieniu Abraham H. Foxman napisał: “Jako organizacja, która stawia sobie za główny cel działania pielęgnowanie pamięci o Holokauście, podzielamy niepokój Polski wynikający z faktu częstego opisywania tego obozu jako obozu “polskiego”. Taki opis sugeruje, że został on zbudowany w imieniu narodu polskiego. Jak pan wie, jest to ewidentna nieprawda. Auschwitz jest pomnikiem barbarzyństwa nazistowskich Niemiec. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby oficjalnie nazywać obóz “Byłym Nazistowskim Niemieckim Obozem Zagłady, Auschwitz-Birkenau””.

Chociaż zarówno w trakcie drugiej wojny światowej, jak i po niej byli Polacy, którzy popełniali okrucieństwa wobec Żydów, to polski rząd skazał i stracił tych, którzy się tego dopuścili. Polskie podziemie utworzyło Radę Pomocy Żydom Żegota, która uratowała tysiące Żydów. Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta 2500 żydowskich dzieci. A Jan Karski przekradł się przez linię frontu, by błagać Churchilla i Roosevelta o powstrzymanie Holokaustu – nie zrobili niczego. Rotmistrz Wojska Polskiego Witold Pilecki specjalnie dał się złapać Niemcom, by dostać się do Auschwitz i spróbować zorganizować ucieczkę. Niemcy rozstrzelali tysiące Polaków, którzy usiłowali ocalić Żydów. Zwrot “polski obóz koncentracyjny” bezcześci pamięć tych osób.

6 milionów powodów

“Rzeczpospolita” publikowała już komentarze wzywające do podjęcia prawnych działań wobec gazet używających oszczerczych terminów. Ale ta sprawa wcale nie musi się tak skończyć. Wydawcy dzienników i agencja Associated Press mogą z łatwością rozwiązać ten problem, wprowadzając do stylebooków zapis zabraniający używania sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”.

Niektórzy redaktorzy tłumaczą, że ta fraza odnosi się tylko do geograficznego położenia obozów. I chociaż mogą znaleźć wiele innych wymówek, by nie zakazać tego sformułowania, to jest 6 milionów powodów, by zachowali się tak, jak należy.

tłum. Jacek Przybylski

Alex Storożyński jest prezesem Fundacji Kościuszkowskiej i amerykańskim dziennikarzem polskiego pochodzenia. Laureat Nagrody Pulitzera. Przez wiele lat pracował dla “New York Daily News” i “The New York Sun”. Autor wydanej w USA biografii Tadeusza Kościuszki

Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji. Artykuł w oryginale ukazał się w “Huffington Post” pod tytułem “Medialne oszczerstwa wobec Polski: ignorancja, lenistwo redaktorów czy nikczemne zniesławienie?”

Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/555424.html

Speak Your Mind

*