ŚWĘTO NIEPODLEGLOŚCI POLSKI – 11 LISTOPADA

W dniu 11 listopada 1918 roku francuski Marszałek Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem.

W ten sposób zakończyła się I Wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa, 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, zmieniły się granice państwowe.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, a przede wszystkim Polski, która po 123 latach niewoli narodowej odzyskała niepodległość.

Nadeszła upragniona wolność, do kraju powrócił z internowania w Magdeburgu, Niemcy, Józef  Piłsudski, któremu RADA REGENCYJNA przekazała naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych.

11 listopada na ulicach wszystkich miast polskich panowała euforia z powodu rodzącej się  niepodległości, na którą czekały 4 pokolenia.

Dzień 11 listopada został ustanowiony ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 1937 roku Polskim Świętem Narodowym. Od roku 1945 obchody świeta 11 listopada były zakazane przez władze komunistyczne PRL. Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm Rzeczypospolitej Polski dopiero w roku 1989.

11 listopada to dla Polaków zarówno w kraju jak i rozrzuconych po całym świecie symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.

Bożena Celina Urbankowski- Prezes

Kongres Polonii Amerykańskiej

Wydział Północny New Jersey

Referat wygłoszony wdniu 7 listopada na uroczystści obchodów Świeta Niepodległosci Polski w kościele Św. Józefa, Passaic N.J.                              

Speak Your Mind

*